Z czego powstają meble do kuchni? - Aredo kuchnie na wymiar Gdańsk Trójmiasto meble kuchenne

Z czego powstają meble do kuchni?

Z czego powstają meble do kuchni

Na niewidoczne elementy korpusów szafek używa się laminowanej płyty wiórowej, na bardziej widoczne (ścianki boczne, regały otwarte) foliowanej płyty MDF albo fornirowanej płyty wiórowej. Najwięcej uwagi poświęca się frontom mebli kuchennych, gdyż to one decydują o estetyce, stylu i trwałości kuchennej zabudowy. Do ich wyrobu najczęściej stosuje się drewno, płyty drewnopochodne oraz szkło.

Naturalne drewno jest bardzo trwałe, zwłaszcza gatunki liściaste (dąb, buk). Do produkcji mebli używa się też m.in. drewna sosnowego, olchowego i brzozowego. Jego powierzchnia jest lakierowana lub woskowana. Ze względu na wysoką cenę niektórych gatunków, częstą praktyką jest bejcowanie tańszego drewna, np. sosnowego, tak, by imitowało droższe. Bardziej eleganckim rozwiązaniem jest pokrycie go fornirem szlachetniejszego gatunku. Drewno pod wpływem dużych zmian wilgotności może pękać i się wypaczać. Zabezpieczenie powierzchni spowalnia ten proces, ale go nie eliminuje.

 

Płyta wiórowa

to materiał bardzo popularny, głównie ze względu na niską cenę i bogactwo wzorów i odcieni. Bywa laminowana, foliowana, fornirowana lub lakierowana. Sama w sobie jest nietrwała i mało odporna na wilgoć, ale szczelnie polakierowana posłuży nam przez lata. Jest krucha, dlatego zrobione z niej drzwiczki mają proste kształty, bez zaokrągleń i żłobień.

Płyta MDF

ma twardość porównywalną do litego miękkiego drewna. Pokrywana jest folią PCW, melaminą, lakierem lub fornirem z naturalnego drewna. MDF jest tańszy od drewna, trwały i odporny na wilgoć. Daje się łatwo formować, dlatego drzwiczki mogą mieć boniowania (dekoracyjne żłobienia), a nawet być nawet fantazyjnie wygięte.

Szkło tradycyjnie osadzane jest w ramkach z aluminium lub drewna, jednak dziś całkowicie szklane fronty nie należą już do rzadkości. Szkło może być przejrzyste lub mleczne, barwione lub lakierowane, a nawet w formie witrażu.

zdjecie (49)projekt kuchni na wymiar gdansk

Wykończenie powierzchni mebli do kuchni

Płyty drewnopochodne

pokrywa się fornirem, tworzywami sztucznymi (laminat, folia PCW) albo lakierem. Najbardziej naturalnie wygląda fornir - zachowuje typową dla drewna niejednolitość faktury, przebarwienia i sęczki.

Laminat to tworzywo nie dające się kształtować pod wpływem temperatury. Pokrywa się nim zatem tylko powierzchnie gładkie. Jest łatwy w utrzymaniu, dość trwały, a jego kolor i wzór nawet pod wpływem słońca nie ulega zmianie.

projekt kuchni na wymiar gdansk

Folią PCW fronty powleka się na ciepło - nakłada się ją na front i krawędzie, więc nie ma obawy, że odklei się pod wpływem wody. Taka płyta jest łatwa do czyszczenia, odporna na zarysowania i uszkodzenia.

Bardziej podatny na uszkodzenia jest lakier. Jego trwałość zależy od liczby warstw - im ich więcej, tym lepiej. Pokryte nim meble mogą mieć powierzchnię matową, półmatową, z połyskiem lub półpołyskiem. Do drewna stosuje się lakiery transparentne, uwydatniające kolor i usłojenie.

Fronty akrylowe

Nowością są fronty akrylowe. Płyta meblowa pokryta grubą warstwą twardego akrylu jest bardzo sztywna, odporna na zarysowania i łatwa do utrzymania w czystości. Wizualnie akryl przypomina fronty foliowane lub lakierowane na wysoki połysk. Ma jednak tę zaletę, że jeśli z czasem powstaną na nim drobne zarysowania, połysk można odświeżyć pastą polerską. Uszkodzonych frontów foliowanych już nie naprawimy.

Stal, kamień i inne nietypowe materiały

Nowe technologie zachęcają do eksperymentowania z materiałami, więc producenci i projektanci co i rusz zaskakują nas nowymi rozwiązaniami. Z jednej strony powstają laminaty, które wyglądem coraz wierniej imitują np. naturalne drewno, kamień czy beton, a są od nich znacznie łatwiejsze w obróbce i pielęgnacji, i zwykle tańsze, z drugiej zaś na fronty meblowe wykorzystuje się coraz częściej nietypowe materiały. Wraz z moda na wnętrza industrialne do kuchni zawitały meble z frontami ze stali, aluminium czy nawet betonu (specjalne mieszanki pozwalają na produkcję płyt o niewielkiej grubości i ciężarze).

Pełen artykuł na stronie http://czasnawnetrze.pl/wystroj-kuchni/wyposazenie-kuchni/11603-z-jakiego-materialu-wybrac-meble-do-kuchni

 

Na razie bez komentarzy

Komentarz

Translate »
Scroll Up