Jak dbać o sztućce i noże do krojenia? Porady kuchenne Aredo

Jak dbać o sztućce i noże do krojenia?

W jaki sposób dbać o sztućce i noże kuchenne? Jak przechowywać, użytkować i czyścić? W artykule również kilka porad o ostrzeniu noży.

Noże do krojenia

Noże nie lubią wilgoci. Pamiętajmy zatem o ich dokładnym osuszaniu. Zalecane jest mycie ręczne, a nie w zmywarce, ze względu na możliwość uszkodzenia ostrza.

Pamiętajmy również o dokładnym czyszczeniu noży z resztek jedzenia. Może to doprowadzić do uszkodzenia stali.

Ostrzenie noży

Noże najlepiej ostrzyć za pomocą stalowej osełki. Nie ma potrzeby ostrzenia codziennego. Lepiej jest ostrzyć według potrzeb.

Im ostrze noża jest twardsze, tym dłużej zachowuje ostrość.

Nóż po naostrzeniu należy spłukać gorącą wodą i dokładnie osuszyć.

Przechowywanie noży

Noże przeważnie tępią się na skutek kontaktu z innymi przedmiotami w szufladzie. zalecane jest korzystanie na przykład z przymocowanej do ściany magnetycznej listwy lub w drewnianym bloku. Noże muszą być dokładnie osuszone.

Noże ze stali nierdzewnej

Pomimo swej nazwy żadna stal nierdzewna nie jest całkowicie odporna na wpływ czynników zewnętrznych. Stąd nazwą „stal nierdzewna” określa się w istocie stal odporną na rdzę, której drobinki można łatwo usunąć za pomocą środka do czyszczenia stali.

Użytkowanie i pielęgnacja sztućców

Nowe sztućce przed pierwszym użyciem należy ręcznie umyć. Aby jak najdłużej zachować ich dobry wygląd, dobrze jest wypolerować je przynajmniej raz w roku przy użyciu odpowiedniego środka do czyszczenia stali.

Czyszczenie sztućców ze stali nierdzewnej

Najlepszym sposobem na utrzymanie sztućców w czystości jest mycie ręczne.

zestaw noży

 

 

 

 

 

Pomaga ono utrzymać ich powierzchnie w dobrym stanie przez wiele lat. Po umyciu sztućce należy niezwłocznie osuszyć. Jeśli wybierzemy zmywarkę, przed umieszczeniem sztućców należy je opłukać. We wszystkich typach zmywarek mogą pojawić się śladowe ilość rdzy zarówno z wnętrza samej zmywarki, jak i z mytych przedmiotów. Po umyciu sztućców w zmywarce zaleca się otwierać jej drzwiczki w celu wypuszczenia pary. Dobrze jest też wytrzeć noże suchą szmatką bezpośrednio po zakończeniu pracy zmywarki. Jeśli jednak na sztućcach pojawią się plamy od rdzy, można je usunąć za pomocą odpowiedniego środka do czyszczenia stali.

Na razie bez komentarzy

Komentarz

Translate »
Scroll Up